Ćwiczenia mięśni Kegla po porodzie

Ćwiczenia mięśni KeglaZaburzenia doznań seksualnych po porodzie są związane z rozluźnieniem mięśni przepony mięśniowej miednicy, nazywanych także przeponą moczowo-płciową lub mięśniami dna miednicy mniejszej, czyli mięśni Kegla. Przezpochwowa lub doodbytnicza elektrostymulacja jest jednym z podstawowych ćwiczeń rehabilitacyjnych, wzmacniających te mięśnie i przywracających ich funkcjonalność, co przekłada się na szybki powrót do prawidłowych właściwości i doznań podczas współżycia.
Podobnie wczesna profilaktyka nietrzymania moczu, związanego z rozluźnieniem włókien mięśni Kegla w czasie porodu, wymaga włączenia treningu mięśni przepony miednicy w czasie od 8 do 12 tygodni po niepowikłanym porodzie drogami naturalnymi.

Na rynku można spotkać już wiele urządzeń do elektrostymulacji mięśni Kegla, które mogą być stosowane samodzielnie w domu. Jednym z nich jest aparat Elektrostymulator do ćwiczenia mięśni KeglaIncontinence Plus, którego głównym zastosowaniem jest tonizowanie i rozbudowa mięśni dna miednicy mniejszej po porodzie u młodych kobiet. Jest to urządzenie medyczne, w pełni bezpieczne i jak na swoje możliwości również niedrogie.

Dlaczego trzeba ćwiczyć mięśnie Kegla?

Ponieważ akcja porodowa w przypadku porodów naturalnych powoduje zwiotczenie mięśni Kegla, to często prowadzi to do ich długotrwałej lub stałej niewydolności. Mięśniówka samej pochwy składa się z mięśni gładkich i z czasem ulegają one retrakcji (obkurczeniu), przez co pochwa wraca do rozmiarów sprzed porodu, lub pozostaje nieznacznie szersza.

Funkcją mięśni Kegla jest wsparcie poziome narządów miednicy. Przez tą swoistą przeponę przechodzi m.in. cewka moczowa i pochwa. Osłabienie mięśni Kegla w wyniku akcji porodowej powoduje słabszy ucisk na szyję pęcherza moczowego i mimowolny wypływ moczu do cewki moczowej.

Mniejsza sprężystość mięśni jest także powodem odczucia "luźnej pochwy" i zmniejszenia doznań seksualnych zarówno u kobiety, jak i partnera.
Nieleczone osłabienie mięśni Kegla powoduje, że poprawa ich siły jest tym trudniejsza, im dłuższy czas upłynął od czynnika je uszkadzającego.

Dlaczego elektrostymulacja?

Według Wytycznych Zespołu Ekspertów odnośnie postępowania diagnostyczno-terapeutycznego u kobiet z nietrzymaniem moczu i pęcherzem nadreaktywnym (Ginekol .Pol . 2010; 81(10):789-793), elektrostymulacja mięśni dna miednicy jest zalecaną formą leczenia zachowawczego, którą można oczywiście łączyć z innymi formami ćwiczeń mięśni.

Incontinence Plus jest aparatem szczególnie korzystnym w rehabilitacji mięśni dna miednicy mniejszej. Posiada zestaw 4 programów o zróżnicowanej charakterystyce stymulacji, w tym unikatowe programy C i D. Program C tworzy ciągłe skurcze o charakterze falowania. Program D pozwala ćwiczyć mięśnie Kegla dwufazowo, tonizując je w pierwszej fazie leczenia i zwiększając ich siłę w drugiej fazie cyklu ćwiczeń. Urządzenie pozwala na zwiększenie masy mięśniowej i ich trofiki, szczególne w rehabilitacji poporodowej u młodych kobiet, szybko prowadząc do poprawy funkcjonalności mięśni Kegla i poprawy doznań seksualnych. Jest przy tym aparatem niezwykle prostym w obsłudze.

Przebieg ćwiczeń

Ćwiczenia należy rozpocząć nie wcześniej, niż 8 tygodni po porodzie. Bezwzględnie wskazane jest, aby uzyskać zgodę od lekarza prowadzącego na rozpoczęcie ćwiczeń. Czas wynoszący około 12 tygodni po niepowikłanym porodzie z reguły jest całkowicie wystarczający i nie powinny wystąpić jakiekolwiek powikłania. Interwał pomiędzy porodem a rozpoczęciem ćwiczeń jest związany z koniecznością całkowitego obkurczenia się mięśni macicy oraz uzyskania silnego zrostu po ewentualnym okołoporodowym nacięciu krocza.

Ćwiczenia powinno się prowadzić z początku 1 x dziennie przez 20-30 minut. Po tygodniu ćwiczeń można przystąpić do ćwiczeń 2 x dziennie po 30 minut przez 8-12 tygodni. Moc impulsów powinna być tak dobrana, aby było czuć wyraźne, mocne skurcze mięśni, lecz zawsze poniżej progu odczuwania bólu. W przeciwnym razie może dojść do przetrenowania mięśni, co będzie odczuwalne na drugi dzień w postaci bólu w dolnej partii podbrzusza.

Podsumowanie

Zabiegi elektroterapii stosowane powszechnie w gabinetach fizjoterapii mogą być w wielu wypadkach bez problemu stosowane w warunkach domowych. Dotyczy to również rehabilitacji mięśni Kegla, które można skutecznie wzmocnić za pomocą niewielkich i poręcznych elektrostymulatorów. W przypadku rehabilitacji poporodowej, doskonałym rozwiązaniem jest aparat Incontinence Plus, posiadający zestaw odpowiednich programów dostosowanych do różnych stanów osłabienia mięśni, w tym unikatowe programy C i D, które doskonale nadają się również do poprawy kondycji zdrowych mięśni.

Film: Na czym polega elektrostymulacja?