Jak przeprowadzić zabieg diatermii TECAR?

Zabiegi diatermii TECAR - materiały wideo

Prawidłowe przeprowadzenie zabiegu z wykorzystaniem metody TECAR wymaga od fizjoterapeuty nie tylko wiedzy technicznej na temat tej metody i rozumienia technicznych parametrów zabiegu, ale również umiejętności stosowania manualnych technik pracy z pacjentem. Jest to istotny czynnik mający wpływ na skuteczność terapii a także na bezpieczeństwo pacjenta. Niniejszy artykuł zawiera obszerny materiał wideo prezentujący różne rodzaje zabiegów TECAR wykonywanych z zastosowaniem profesjonalnych urządzeń TECAR firmy GLOBUS.

Prezentacja ogólna z polskimi napisami

Przykurcze mięśniowe - regeneracja przemęczonych mięśni

Bóle stawów

Urazy mięśni

Zwichnięcie stawu skokowego

Patologie ścięgna Achillesa

Zapalenie ścięgien rzepki

Patologie ścięgien stożka rotatorów

Zapalenie nadkłykcia kości ramiennej


Artropatia stawu biodrowego

Zaburzenie rytmu ramienno-łopatkowego

Zapalenie stawu kolanowego

Zespół mięśnia gruszkowatego

Rwa kulszowa

Bóle dolnego odcinka kręgosłupa (lumbago)

Bóle kręgosłupa szyjnego

Zespół cieśni nadgarstka

Sposób wykonania zabiegu

Aby wykonać zabieg metodą TECAR potrzebne są dwie elektrody, które po przyłożeniu do skóry człowieka w pewnej odległości od siebie, zamkną obwód elektryczny. Jedna elektroda pełni funkcję aktywnej (mobilnej) elektrody zabiegowej i jest z reguły trzymana w ręce fizjoterapeuty. Druga elektroda jest elektrodą odniesienia i zwykle ma kształt metalowej płytki stale stykającej się podczas zabiegu ze skórą pacjenta w jednym miejscu.

Fizjoterapeuta przykłada elektrodę aktywną do skóry i przesuwa ją skórze ruchem np. kołowym lub liniowym. Dzięki temu, prąd wnika do organizmu w różnych punktach na skórze, co z jednej strony zmniejsza efekty cieplne tuż przy skórze a z drugiej strony, prąd dociera do elektrody odniesienia opływając po drodze leczony obszar z różnych stron.