Ciśnieniomierze do użytku domowego – pomoc w wyborze

Poznaj funkcje i parametry ciśnieniomierza zanim dokonasz zakupu.

Ciśnieniomierze przeznaczone do użytku domowego projektowane są w taki sposób, aby maksymalnie uprościć pomiar ciśnienia. Zdecydowanie dominują w tym segmencie aparaty automatyczne, gdzie wykonanie pomiaru sterowane jest przez elektronikę, która przede wszystkim odpowiedzialna jest za określenie wartości ciśnienia skurczowego/rozkurczowego. Wystarczy tylko założyć mankiet i nacisnąć guzik.

Wykonanie takiego pomiaru jest proste, ale niestety nie jest to pomiar zbyt dokładny z uwagi na zastosowanie tu metody oscylometrycznej. Wbudowany mikroprocesor wyznacza wartości ciśnienia poprzez analizę parametrów pulsu podczas zmian ciśnienia w mankiecie opinającym ramię lub nadgarstek i kieruje się tutaj metodami statystycznymi. Chociaż nie jest to metoda dokładna, to wykorzystywana jest praktycznie we wszystkich spotykanych na rynku tzw. ciśnieniomierzach automatycznych, a poszczególne marki i modele różnią się jedynie jakością wykonania, zastosowanymi algorytmami i funkcjami dodatkowymi.

Spośród spotykanego na rynku bardzo dużego wyboru ciśnieniomierzy automatycznych ograniczymy się tutaj do wiodącego producenta wysokiej klasy ciśnieniomierzy do użytku domowego, niemieckiej firmy boso Bosch&Sohn, a konkretnie do trzech modeli odpowiadających skrajnym rodzajom potrzeb spotykanych wśród pacjentów.

boso Medicus X

Najprostszy ciśnieniomierz automatyczny, przy zachowaniu wysokiej jakości. Idealny dla osób szukających najprostszego ciśnieniomierza, bez tzw. „bajerów”. Posiada najbardziej podstawowe funkcje w tym funkcję inteligentnego pompowania.

Mankiet standardowy: 22-32 cm.

Istnieje też wersja tego modelu o nazwie boso system, która współpracuje z urządzeniem mobilnym.

Ciśnieniomierz elektroniczny prosty i podstawowy

boso Medicus Exclusive

Najbardziej zaawansowany elektroniczny ciśnieniomierz boso. Aby zwiększyć pewność pomiaru, ciśnienie jest mierzone automatycznie 3 razy pod rząd w odstępach 1 minuty. Ciekawą funkcja dla niektórych użytkowników (np. z dużą wadą wzroku) może się okazać funkcja mowy.

Mankiet uniwersalny: 22-42 cm. Pamięć 90 pomiarów.

Aparat posiada wbudowany zegar, dzięki czemu znamy dokładny czas każdego pamiętanego pomiaru, co ułatwia prowadzenie dokładnej ewidencji pomiarów (funkcję tą posiada również model boso family 4).

Zaawansowany ciśnieniomierz elektroniczny Exclusive

boso Medistar+

Jest to ciśnieniomierz nadgarstkowy, co jeszcze bardziej ułatwia samodzielne wykonanie pomiaru ciśnienia krwi. Należy jednak pamiętać, że aparaty nadgarstkowe posiadają nieco mniejszą dokładność w porównaniu z aparatami naramiennymi. Niedokładność ta zwiększa się szczególnie u osób w bardzo podeszłym wieku.

Pamięć 90 pomiarów.

Ciśnieniomierz nadgarstkowy Medistar

Wszystkie powyższe modele posiadają oczywiście funkcję detekcji nieregularności rytmu, np. przy arytmii.

Więcej pomocnych danych na temat pozostałych modeli firmy boso można znaleźć w artykule:

Spotyka się również rozwiązania półautomatyczne, gdzie pompowanie powietrza do mankietu odbywa się ręcznie, a za określenie ciśnienia odpowiedzialny jest układ elektroniczny. Zaletą ciśnieniomierza półautomatycznego jest większa kontrola nad sposobem pompowania powietrza oraz zwykle niższa cena takiego aparatu. Godnym polecenia ciśnieniomierzem półautomatycznym jest aparat boso Medicus Smart, który jest jednym z najmniejszych i najlżejszych elektronicznych ciśnieniomierzy na rynku.

Ciśnieniomierze domowe – zegarowe (mechaniczne)

Osoby chcące dokładnie określać ciśnienie krwi, mogą stosować ciśnieniomierze manualne bazujące na metodzie osłuchowej. Osłuchowa metoda pomiaru ciśnienia, zwana też metodą Korotkowa jest dużo dokładniejsza, ale niestety trudniejsza do wykonania i wymaga zastosowania słuchawek lekarskich, czyli stetoskopu. Opanowanie tej metody nie jest jednak jakąś wielką sztuką i z powodzeniem mogą ją wykorzystywać pacjenci w domu.

Takie mechaniczne ciśnieniomierze zegarowe ze stetoskopem przewidziane do zastosowań domowych posiadają szereg udogodnień ułatwiających przeprowadzenie pomiaru w sposób samodzielny przez jedną osobę. Najważniejsze są tu dwa udogodnienia:

  • stetoskop jest zintegrowany z mankietem,
  • mankiet posiada metalową klamrę, tzw. pierścień D, poprzez który mankiet można przewinąć, co ułatwia założenie mankietu jedną ręką.

Czołowym dostawcą ciśnieniomierzy zegarowych na świecie (głównie dla lekarzy) jest firma boso Bosch&Sohn, która oferuje również całkiem spory wybór modeli zegarowych do użytku domowego. Wszystkie ciśnieniomierze zegarowe boso są bardzo trwałe, posiadają mechanizm aneroidowy odporny na wstrząsy i korozję oraz zabezpieczenie przed nadmiernym wzrostem ciśnienia w mankiecie.

Poniższa tabela przedstawia dwa modele boso, jeden najprostszy i jednej najbardziej zaawansowany.

boso BS 90

Standardowy, zaawansowany technicznie i trwały ciśnieniomierz zegarowy domowy ze stetoskopem.

Posiada pojedynczy przewód ciśnieniowy.

Mankiet standardowy: 22-32 cm.

Ciśnieniomierz domowy ze stetoskopem - BS90

boso Classic Privat 2-w-1

Najbardziej zaawansowany domowy ciśnieniomierz zegarowy ze stetoskopem. Posiada system dwóch przewodów ciśnieniowych 2-w-1 (koncentryczny), który ma tylko jeden widoczny przewód, ale oferuje wszystkie zalety systemu dwuprzewodowego, w szczególności eliminuje efekt „skakania” wskazówki podczas pompowania. Eleganckie wykończenie.

Mankiet standardowy: 22-32 cm z przewodem koncentrycznym.

Ciśnieniomierz domowy ze stetoskopem - privat

Zobacz również:

image_print

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *