Elektrody do stymulatorów Sanitas i Beurer

Elektrody do sanitas beurerUżytkownicy elektrostymulatorów Sanitas czy Beurer nie muszą być skazani na używanie drogich elektrod zatrzaskowych „Snap”, które posiadają ponadto ograniczone warianty rozmiarowe, a sam standard „Snap” nie jest do końca ujednolicony, co tworzy problemy z dopasowaniem wielkości zatrzasku.

Na rynku sprzętu do elektrostymulacji królują dwa rodzaje elektrod samoprzylepnych (żelowych), które różnią się typem połączenia z aparatem do stymulacji. Pierwszy rodzaj wykorzystuje połączenie szpilkowe zwane w skrócie pin 2mm i jest najbardziej popularny. Drugi rodzaj elektrod stosuje łącze zatrzaskowe, zwane potocznie łączem typu Snap i jest wykorzystywane w prostych elektrostymulatorach np. firmy Sanitas, czy Beurer, które można nabyć w niektórych dużych centrach handlowych.

Elektrody Snap są niestety nie tylko droższe od elektrod typu pin 2mm, ale posiadają też niewiele wersji rozmiarowych (firma Axelgaard, czołowy dostawca elektrod samoprzylepnych oferuje tu dwa modele:
5×5cm UltraStim SNAP oraz 5×10cm UltraStim SNAP).

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby użytkownicy elektrostymulatorów z elektrodami Snap przeszli na stosowanie elektrod pin 2mm, które są dużo tańsze, oferują ponadto dużo szerszy zakres kształtów oraz rozmiarów, a także nie sprawiają tyle problemów z dopasowaniem.

Wystarczy w tym celu zamienić dotychczasowy przewód połączeniowy (pomiędzy elektrostymulatorem a elektrodami) na nowy, który od strony elektrod będzie posiadał wtyczkę pin 2mm. Oczywiście nowy przewód powinien mieć od strony stymulatora taki sam rodzaj wtyczki, jak stary przewód.
Na szczęście aparat Sanitas wykorzystuje standardowe gniazdo koncentryczne, do którego pasują przewody różnych producentów, w tym przewody WB01 firmy MediHighTec, gdzie wtyczki pin 2mm posiadają jeszcze dodatkową oprawkę ochronną. Przed zastosowaniem takiego rozwiązania, należy jednak upewnić się, czy urządzenie zawiera okrągłe gniazda do podłączenia przewodów.

Gniazdo i wtyczka

Po zakupieniu przewodu WB01 można bez problemów stosować elektrody żelowe pin 2mm, w tym te najbardziej popularne, wymienione poniżej:

Łącze pin 2mm pozwala również na stosowanie nietypowych elektrod do elektrostymulacji, np. elektrod tekstylnych.

Jeśli posiadany aparat do elektrostymulacji posiada możliwość ustawienia własnego programu zabiegowego typu EMS, to można taki aparat dostosować do elektrostymulacji mięśni Kegla, np. przy nietrzymaniu moczu, co wymaga dokupienia specjalnej sondy dopochwowej, a tego rodzaju sondy wykorzystują wyłącznie łącze pin 2mm. Oczywiście wymaga to umiejętności ustawienia parametrów programu, dlatego dla wielu użytkowników lepszym rozwiązaniem może być zakupienie dedykowanego urządzenia do przezpochwowej stymulacji mięśni Kegla.