Elektrostymulacja jako sposób na bóle menstruacyjne

Sposób na bóle mentruacyjne Elektrostymulacja TENS jest od wielu lat stosowana w medycynie w zwalczaniu dolegliwości bólowych i doskonale sprawdza się również w uśmierzaniu bólu miesiączkowego. Może wspomagać, czy wręcz zastąpić farmakoterapię. Metoda TENS nie wykazuje żadnych działań ubocznych, wyzwala naturalne mechanizmy przeciwbólowe organizmu, a dzięki miniaturyzacji elektrostymulatorów może być stosowana jako urządzenie osobiste, w domu, w pracy i zawsze pod ręką.
Lekarze zalecają TENS szczególnie u osób niekorzystnie znoszących działanie leków przeciwbólowych.

Czym jest ból menstruacyjny?

Bóle menstruacyjne, zwane czasami miesiączkowymi, są związane z ruchami mięśniówki macicy, usiłującej wydalić złuszczający się nabłonek po tym, jak nie doszło do zapłodnienia i zagnieżdżenia jaja płodowego.
Brzmi to bardzo naukowo, lecz definicja ta niesie ze sobą wiele informacji. Mówi bowiem o tym, że nie doszło do zapłodnienia komórki jajowej oraz że nie ma zagnieżdżenia jaja płodowego. „Wyściółka” macicy, czyli śluzówka, musi więc przejść cały cykl rozwoju, aby przygotować się do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej w następnym cyklu. Taka jest jej rola. Niepotrzebna, przerośnięta, musi zostać wydalona, aby zrobić miejsce nowej warstwie.

Rodzaje bólów menstruacyjnych

Ruchy mięśniówki macicy są zazwyczaj wyczuwalne, powodujące niewielką bolesność, lecz u kilku-kilkunastu procent kobiet, które mają nadprodukcję prostaglandyn, hormonów powstających pod wpływem progesteronu, skurcze są wyjątkowo silne i bolesne. Są to tzw. bóle pierwotne. U części dziewcząt i kobiet, które mają niski próg pobudzenia bólowego mogą przybierać formę bólów uniemożliwiających normalne funkcjonowanie. Takie bóle są uznawane za chorobę i się je leczy.
Inny rodzaj bólów menstruacyjnych, bóle wtórne, mają miejsce w przebiegu choroby organicznej. Przykładów jest wiele: endometrioza (głównie), mięśniakowatość macicy, zapalenia macicy czy nieprawidłowe jej położenie, to tylko kilka z nich. Leczenie takich bólów musi wiązać się z leczeniem choroby podstawowej – przyczyny bólów.

Leczenie bólów menstruacyjnych

Najczęściej bóle leczy się farmakologicznie. Jest to podstawowy błąd, gdyż osoby cierpiące, podatne na wszechobecną reklamę środków przeciwbólowych i rozkurczowych zbyt łatwo i zbyt często sięgają po pigułkę, nie wiedząc, jakie powikłania się z tym mogą wiązać. Stosowanie bez umiaru ibuprofenie powszechnie stosowanego leku przeciwbólowego, może wiązać się nawet ze zgonem. Ponieważ związek ten jest obecny w wielu lekach, zażycie kilku rodzajów może spowodować, że suma przyjętego paracetamolu przekroczy 4 gramy w ciągu doby, co zazwyczaj prowadzi do ciężkiego, często śmiertelnego uszkodzenia wątroby. Liczba takich powikłań jest bardzo duża. Przyjmowanie ibuprofenu, naproxenu czy kwasy acetylosalicylowego niesie ze sobą możliwość powikłań ze strony przewodu pokarmowego czy krwionośnego.
Inne metody łagodzenia bólu menstruacyjnego: nagrzewanie podbrzusza, leki rozkurczowe, unikanie stresu fizycznego i psychicznego, dieta – to tylko środki niosące ulgę w cierpieniach niewielkiej części kobiet.
Czy można stosować więc inne, alternatywne, lecz uznane przez medycynę metody? Zdecydowanie TAK. Taką metodą jest TENS.

Czym jest TENS?

TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulator), czyli przezskórna stymulacja nerwów, jest metodą wykorzystywaną przez elektrostymulatory wysyłające impulsy elektryczne o niskiej amplitudzie z elektrod przez skórę do nerwów obwodowych. Są to nerwy odpowiedzialne za czucie temperatury. Poprzez te nerwy sygnał elektryczny dociera do połączeń synaptycznych rdzenia kręgowego, gdzie działa dwojako:

  1. Jako sygnał blokujący impuls nerwowy niosący informację o bólu do mózgu, przez co mózg nie otrzymuje danych odnośnie miejsca i nasilenia bólu. Ten efekt jest wywoływany impulsami TENS o wysokiej częstotliwości. Blokowanie impulsów bólowych nie uszkadza struktury nerwów, lecz „oszukuje” mechanizm informowania o bólu. Mechanizm blokowania impulsów nerwowych niosących sygnał o bólu został przyjęta przez naukę w latach 60-tych XX wieku jako teoria bramek bólowych Melzacka i Walla. Włókna nerwowe typu C niosą sygnał z elektrostymulatora szybciej, niż włókna typu A, przez co sygnał ze stymulatora wygrywa w konkurencji o dostęp do podwzgórza.
  2. Jako przeciwbólowych – beta-endorfin, mających działanie przeciwbólowe równie silne jak morfina (lub inne związki opiatowe). Ten mechanizm wywołują impulsy o niskiej częstotliwości lub krótkie uderzenia (ang. Burst).

TENS jest metodą refundowaną w wielu krajach Europy zachodniej i USA. Lekarze w Polsce także coraz częściej stosują TENS, lecz na przeszkodzie do jej rozpowszechnienia stoi brak finansowania ze strony NFZ oraz mała dostępność aparatów i ich cena.
Należy jednak w tym miejscu zaznaczyć, że nakład na zakup urządzenia TENS jest jednorazowy, zaś nakłady na zakup leków są ponoszone co miesiąc.

Liczne aparaty TENS mają możliwość łagodzenia bólów menstruacyjnych. Jednak firma Tenscare poszła jeszcze dalej i opracowała mały, przenośny i elegancki aparat TENS Ova+, przeznaczony wyłącznie do zwalczanie bólów miesiączkowych. Stosuje bowiem specjalnie dobrane programy stymulacji elektrycznej, które mają udowodnioną klinicznie skuteczność w zwalczaniu tych bólów, będąc mniej skutecznymi w innych rodzajach. Pozostałe aparaty, dostępne na rynku niosą ulgę w innych rodzajach bólów, wpływając na bóle menstruacyjne w mniejszym stopniu. Ponadto ich cena jest zazwyczaj kilkukrotnie wyższa od urządzenia Ova+.

Zapoznaj się z dokładnymi informacjami na temat:
elektrostymulator TENS Ova+ na bóle menstruacyjne.

TensCare Ltd., brytyjska firma z wieloletnim doświadczeniem jest liderem europejskim w produkcji i wdrażaniu sprzętu do elektrostymulacji. Metoda TENS, zastosowana w aparacie Ova+ do uśmierzania bólów menstruacyjnych jest znana od ponad 50 lat i sprawdzona w milionach zastosowań.

Skuteczność w łagodzeniu bólów miesiączkowych u prawidłowo stosujących kobiet przekracza 85%! Należy pamiętać, że TENS ma także swoje ograniczenia, wiec przed podjęciem decyzji o jego zakupie należy dokładnie przeczytać informacje na stronie produktu.

Zobacz również: