Elektrostymulatory bezelektrodowe

Aparaty TENS bez elektrod, to urządzenia bardzo proste i praktyczne w użyciu. Impulsy aplikowane są na skórę bezpośrednio z urządzenia, które przykładamy wprost na bolące miejsce, bez konieczności przyklejania elektrod. Chociaż działanie terapeutyczne tego rodzaju aparatów nie jest tak efektywne, jak tradycyjnych aparatów z elektrodami samoprzylepnymi, to w wielu sytuacjach rozwiązanie bezelektrodowe jest całkiem dobrym rozwiązaniem.

Przy bólach pojawiających się sporadycznie wystarczy na kilka sekund przyłożyć mały kieszonkowy aparacik, a ból ustąpi natychmiast. Bez konieczności nalepiania elektrod, co jest dużo wygodniejsze. Ponadto, elektrody muszą być co jakiś czas wymienione na nowy zestaw, gdyż tracą swoje właściwości samoprzylepne i prawidłowego aplikowania impulsów elektrycznych. W przypadku aparatów dostarczających impulsy prądowe bezpośrednio na skórę nie mamy tego problemu.

W sytuacjach doraźnych, w podróży, w pracy, czy w domu, aparaty bezelektrodowe są dużo bardziej praktyczne i w zupełności wystarczające.
Jednak po dłuższym stosowaniu prądów TENS organizm przyzwyczaja się do bodźca (habituacja), co wymaga zmiany parametrów stymulacji. Z tego względu, przy bardziej zaawansowanych terapiach, szczególnie przy bólu przewlekłym albo bardzo ostrym, lepsze okazują się aparaty z elektrodami, które zazwyczaj oferują większe możliwości różnicowania parametrów impulsów i stosowania dodatkowych efektów, jak modulacja, czy uderzenia (burst). Ponadto aparaty bezelektrodowe wykorzystują przeważnie tylko niskie częstotliwości impulsów, co prowadzi do wydzielania endorfin, natomiast aparaty tradycyjne oferują zazwyczaj dodatkowo jeszcze wyższe częstotliwości sygnału, które wykorzystują mechanizm bramki bólowej.

image_print

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *