Fototerapia jako skuteczny sposób na trądzik

Fototerapia - sposób na trądzik

Światło niebieskie o odpowiedniej długości fali jest wyjątkowo zabójcze dla bakterii Propionibacterium acne, które są odpowiedzialne za powstawanie trądziku. Pozwoliło to na opracowanie specjalnych aparatów leczniczych emitującym taki właśnie rodzaj światła, za których pomocą można leczyć stany trądzikowe w warunkach domowych.

British Journal of Dermatology opisało badania [1] wykorzystujące fototerapię za pomocą światła niebieskiego w leczeniu trądziku łagodnego i umiarkowanego. Zarówno badacze, jak i pacjenci są zgodni, że w porównaniu z innymi rodzajami terapii, leczenie światłem niebieskim daje wyższy udział przypadków, w których doszło do znacznej poprawy lub całkowitego wyleczenia. Naukowcy doszli do wniosku, że światło niebieskie „wykazuje synergiczne działanie przeciwzapalne, czyniąc z fototerapii światłem niebieskim efektywną i bezpieczną metodę leczenia trądziku„.

Jeszcze lepsze rezultaty można osiągnąć, jeśli zastosujemy fototerapię kombinowaną, gdzie oprócz światła niebieskiego wykorzystamy jeszcze światło czerwone (660 nm), które wykazuje działanie przeciwzapalne. Wyniki badań zostały zobrazowane na poniższym wykresie.

Skuteczność fototerapii na trądzik

Potwierdzają to również inne badania [2].

Spróbujmy bardziej dokładnie zrozumieć lecznicze działanie światła.

Czym jest trądzik ?

Powstawanie trądzikuPowstawanie trądziku jest związane z nadmierną produkcją łoju (sebum) w wyniku nadmiernej reakcji gruczołów łojowych na androgeny. Gdy dojdzie do zatkania ujść kanałów odprowadzających mieszka włosowego, wtedy łój zacznie się gromadzić tworząc zaskórniki. Zostaje następnie zainfekowany przez bakterie Propionibacterium acne, co wywołuje stan zapalny i obrzęk zablokowanych kanałów.

Jak działa światło niebieskie?

Bakterie Propionibacterium acne są bakteriami beztlenowymi i tlen działa na nie zabójczo. Światło niebieskie o długości fali od 405 do 420 nanometrów (nm), po wniknięciu do miejsca gromadzenia się zaczopowanego łoju zaczyna reagować z porfirynami, które są produktem metabolizmu bakterii P. acnes. Wynikiem tej reakcji jest powstanie m.in. wolnych rodników tlenu, które działają destrukcyjnie na błonę komórkową bakterii P. acnes, doprowadzając do ich zaniku.

Metoda leczenia

Najczęściej spotykaną metodą wytwarzania światła niebieskiego jest zastosowanie technologii diod LED, które można wykorzystać do emisji światła o ściśle określonej długości. Emitowane w ten sposób światło musi mieć oczywiście odpowiednio wysoką energię, aby było skuteczne leczniczo, przy czym wymagane dawki są na szczęście w zupełności bezpieczne dla skóry człowieka. Wyjątkiem są tu jedynie te osoby, które mają bardzo jasną karnację skóry i są rzeczywiście uwrażliwione na światło.

Spotyka się dwa sposoby naświetlania skóry leczniczym światłem niebieskim. Pierwszy sposób polega na naświetlaniu punktowym, czyli jest przewidziany do leczenia niewielkich obszarów skóry, gdzie kształtuje się grudka trądzikowa.

Drugi sposób polega na naświetlaniu większych obszarów za pomocą wielu diod LED, które tworzą lampę światła niebieskiego. Takie rozwiązanie jest nieco droższe, ale jest bardziej skuteczne w przypadku wielu zmian trądzikowych rozlokowanych na dużym obszarze skóry, nawet w formie jeszcze bardzo wczesnej i przez to mniej widocznej.

Światło czerwone

Światło czerwone wnika głębiej w tkanki, może dojść do gruczołu łojowego i wykazuje działanie zmniejszające stany zapalne (zaczerwienienia i opuchnięcia), a także przyspiesza procesy gojenia skóry. Nie są do końca zbadane odpowiedzialne za to zjawiska, ale badania jednoznacznie pokazują wysoką skuteczność leczenia zmian trądzikowych za pomocą światła czerwonego w połączeniu ze światłem niebieskim. Warto więc stosować naświetlanie światłem czerwonym uzupełniająco.

Przykładowe rozwiązania

Na rynku już pojawiły urządzenia wykorzystujące emisję światła niebieskiego w leczeniu trądziku. Jednym z nich jest niewielkich rozmiarów aparat Acne Purifier marki Hee, który oprócz światła niebieskiego stosuje jeszcze światło czerwone, co jest dodatkowym czynnikiem leczącym zmiany trądzikowe. Czas zabiegu na jedno leczone miejsce nie przekracza okresu 1,5 minuty (automatyczne wyłączenie), ze względów bezpieczeństwa.

Drugim interesującym rozwiązaniem tej samej firmy jest maska LED  Magic Mask Plus zaprojektowana przede wszystkim jako wszechstronne urządzenie do odmładzania skóry i poprawy urody twarzy, ale jest również świetnym rozwiązaniem na cerę trądzikową. Posiada ona w sumie aż cztery rodzaje światła LED: niebieskie, czerwone, zielone oraz co istotne – podczerwone, które dodatkowo zwiększa skuteczność działania barw widzialnych.

Podsumowanie

Stosowanie fototerapii w walce z trądzikiem jest zalecane z wielu powodów. Przede wszystkim jest to metoda bezpieczna (bezinwazyjna) i działa u zdecydowanej większości ludzi. Nie wykorzystuje żadnych środków farmakologicznych i chemicznych. Nie wymaga przerw w leczeniu i jest w miarę komfortowa. W przypadku niektórych pacjentów, bardzo istotne jest również to, że światło niebieskie zwalcza nawet te bakterie, które uodporniły się na antybiotyki.

Światło niebieskie może być stosowane uzupełniająco do innych metod leczenia trądziku i może być doskonałą alternatywą dla tych osób, u których inne metody terapii trądziku nie dały zadowalających rezultatów. W walce z trądzikiem ważna jest ponadto regeneracja ran potrądzikowych i zmniejszenie przebarwień, czemu sprzyjają inne barwy światła.

Przypisy

[1] – Phototherapy with blue (415  nm) and red (660  nm) light in the treatment  of  acne  vulgaris, 2000

[2] – Light-based therapies in acne treatment, 2015

image_print

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *