Higiena stetoskopów – kilka rad dla lekarzy

Higiena stetoskopuWg badania z 2018 r. opublikowanego w Infection Control & Hospital Epidemiology, stetoskopy są pokryte różnorodnymi bakteriami, z których najczęstsze to różne rodzaje gronkowców. Inne izolowane organizmy to Pseudomonas, Acinetobacter, Clostridium, Enterococcus, Stenotrophomonos i Burkholdeira.

Co ciekawe, brak jest wiarygodnych danych, które by określały rodzaje wirusów występujących na stetoskopach. Jest to szczególnie ważne w dobie pandemii wywołanej SARS COV-2. Różne dane wskazują, że wirus ten może w skrajnie niekorzystnych dla użytkownika przypadkach przetrwać do 3 dni. Zależy to przede wszystkim od rodzaju materiału, z jakiego zrobiony jest stetoskop. Elementy zawierające złoto a w szczególności srebro i miedź, są dla wirusów toksyczne i w kilka godzin ulegają samooczyszczeniu.

W praktyce lekarskiej jednak jest to okres zbyt długi. Dlatego należy skupić się na trzech elementach, zwiększających poziom higieny w pracy ze stetoskopem:

  1. Czystość rąk badającego lekarza
  2. Czyszczenie stetoskopu
  3. Przechowywanie stetoskopu w trakcie pracy

Problematyka higieny osobistej lekarza jest doskonale znana i nie musi być w tym miejscu rozwijana. Dość powiedzieć, że standardowe mycie rąk wodą z mydłem i następcze odkażanie skóry lub rękawic roztworem 70% alkoholu jest powszechne.

Mycie wodą z mydłem elementów stetoskopu jest dobrym rozwiązaniem, jeśli producent zezwala na użycie detergentów. Użycie alkoholu izopropylowego lub etylowego w stężeniu ponad 60%, najlepiej 70%, pozwala na destrukcję otoczki białkowo-lipidowej wirusa. Należy jednak unikać mieszanek alkoholu ze środkami powierzchniowo czynnymi, które mogą uszkadzać elementy stetoskopu, które są wykonane z tworzyw sztucznych. Czyścić należy dość dokładnie w okolicy połączenia membrany z otoczką głowicy. W tych mikroszczelinach wirus może przetrwać.

Nowym rozwiązaniem, które od niedawna jest stosowane w placówkach medycznych, może tu być użycie jednorazowych membran silikonowych MDF PureSona™ – Hygienic Stethoscope Diaphragm, które nie tylko są pozbawione wirusa, ale zmniejszają straty dźwięku, dzięki czemu poprawiają czułość akustyczną o około 5dB. Ich cena nie jest zaporowa i takie membrany można używać w praktyce codziennej. Można je nabyć już w Polsce na stronie: Membrany higieniczne PureSona.

 Membrana do stetoskopu

Istotnym jest także przechowywanie stetoskopu pomiędzy badaniami pacjentów. Przygodne miejsca, w których stetoskop jest odkładany powinny być zamienione na jedno miejsce, łatwe do czyszczenia.

Okazuje się ponadto, że noszenie stetoskopu na szyi jest lepszym rozwiązaniem, od noszenia w kieszeni fartucha (Journal of Hospitalist Medicine, 2011).

image_print

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *