Terapia ciepłem może funkcjonować jako samodzielna metoda lecznicza lub jako terapia wspomagająca inne rodzaje terapii.
Należy koniecznie pamiętać, że aplikowanie jakiejkolwiek terapii bez konsultacji z lekarzem lub jego wskazań może przynieść skutki negatywne dla zdrowia pacjenta.
Czym jest terapia ciepłem?
Terapia ciepłem, czyli ciepłolecznictwo polega na dostarczeniu do ustroju energii cieplnej w celu dokonywania zmian pożądanych, czyli terapii. Może dotyczyć poszczególnych narządów, części ciała, układów jak i całego organizmu. Poprzez ogrzanie danego fragmentu ciała uzyskuje się miejscowe przekrwienie, czyli naczynia krwionośne ulegają relaksacji – rozszerzeniu. Dzięki temu do tkanek napływa więcej krwi tętniczej. Ulegają także rozluźnieniu mięśnie gładkie poza układem krwionośnym, dzięki czemu zespoły bólowe związane ze skurczem mięśniówki gładkiej są łagodzone. Lepsze ukrwienie wpływa na specyficzne substancje, zwane cytokinami. Ich sekrecja (wydzielanie) ulega normalizacji, co sprzyja łagodzeniu stanów zapalnych przewlekłych.
Terapia ciepłem ma zastosowanie (wskazania) w przypadku dolegliwości:
- przemiany materii: otyłość, dna moczanowa;
Jak widać z powyższego zestawienia, ciepło stosowane na daną część ciała lub na cały organizm może mieć szerokie zastosowanie.
Przeciwwskazania
Stany chorobowe w fazie ostrej są z reguły przeciwwskazaniem do stosowania terapii ciepłem, chociaż w wielu przypadkach spowodowanych napięciem mięśni gładkich dróg żółciowych lub moczowych terapia ciepłem przynosi pożądany efekt. Podobnie jest w przypadku stanów napięcia miesiączkowego. Napięcie mięśni prążkowanych, szczególnie kończyn i pleców są także wskazaniem do stosowania ciepła w fazie ostrej. Należy jednak w każdym przypadku rozważyć konieczność konsultacji z lekarzem lub rehabilitantem prowadzącym rehabilitację.
Jak każda metoda terapii, terapia ciepłem ma także przeciwwskazania.
Podstawowe przeciwwskazania do stosowania ciepło terapii to:
- nadciśnienie tętnicze,
- niewydolność krążenia,
- zawał serca,
- gruźlica,
- stany zaostrzeń chorób (z uwzględnieniem uwag powyżej),
- zespół płucno-sercowy,
- choroba niedokrwienna serca,
- zaburzeniach odczuwania ciepła,
- złamania kości i zwichnięcia stawów w fazie ostrej
- miażdżycowe stwardnienie tętnic o znacznym nasileniu,
- zakrzepowo-zatorowe zapalenie naczyń krwionośnych,
- skłonność do krwawień,
- cukrzyca,
- nadczynność tarczycy,
- choroba nowotworowa,
- owrzodzenia skóry troficzne podudzi,
- czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
- wyniszczenie organizmu, w przebiegu choroby nowotworowej,
- zmiany zwyrodnieniowe stawów w przypadkach znacznego ubytku masy kostnej (odwapnienia),
- niektóre choroby ośrodkowego układu nerwowego,
- odmrożenia,
- fotodermatozy,
- choroby psychiczne uniemożliwiające zabieg.
Powyższa lista nie dzieli przeciwwskazań na względne i bezwzględne, lecz ich ważkość mniej więcej odpowiada kolejności umieszczenia na liście.
Należy jednak pamiętać, że każde z w/w przeciwwskazań może być w danej jednostce chorobowej wykluczone lub wprowadzone przez lekarza prowadzącego terapię.
Biorąc jednak pod uwagę możliwości terapii, jego niską cenę i udowodnione działanie lecznicze, należy stwierdzić, że jest to doskonała metoda wspomagająca lub bezpośrednio lecząca wiele schorzeń.
Istotnym argumentem przemawiającym za tą metodą terapii jest także fakt, że jest to metoda przyjemna i pacjenci nie odczuwają doznań niepożądanych, tak częstych w przypadku innych rodzajów terapii.
Do terapii ciepłem stosuje się różne urządzenia.
Od wielkich komór klimatycznych do punktowych laserów, operujących na polu o powierzchni setnych części milimetra kwadratowego.
W zastosowaniu domowym najczęściej stosuje się kąpiele oraz maty i koce/poduszki grzewcze, a także buty i lampy. Lampy emitujące podczerwień są dość powszechnie stosowane przez pacjentów z zespołami bólowymi oraz zmianami skórnymi. Domowe zastosowanie mat rozgrzewających, poduszek i kocy rozgrzewających jest rozpowszechnione i cenione przez pacjentów.
Istotnym jest takie dobranie urządzeń grzewczych w warunkach domowych, aby ich użycie było bezpieczne i przynosiło efekt. Dlatego istotnym jest dobranie rodzaju urządzenia, jego mocy i cech użytkowych. Sprzęt Bosotherm umożliwia zaspokojenie wszelkich potrzeb pacjentów w zakresie w/w.
Zobacz również:
- Lista produktów – Sprzęt do terapii ciepłem