1

Urządzenia do diatermii TECAR firmy GLOBUS

Urządzenie do diatermii TECAR włoskiej firmy Globus należą najbardziej profesjonalnych rozwiązań tego typu spotykanych na rynku, przy jednocześnie stosunkowo konkurencyjnej cenie. Poniższa tabela przedstawia cztery najważniejsze modele, które różnią się zakresem zastosowań oraz mobilnością. Seria DIACARE (5000/7000) jest dedykowana wyłącznie do zastosowań medycznych, natomiast seria TECAR BEAUTY MED (6000/7000) zarówno do zastosowań medycznych, jak i kosmetologicznych.

DIACARE 5000 TECAR BEAUTY
6000 MED
DIACARE 7000 TECAR BEAUTY
7000 MED
Aparat Globus DIACARE 5000 - diatermia TECAR Aparat Globus TECAR BEAUTY 6000 MED Aparat Globus DIACARE 7000 - diatermia TECAR Aparat Globus TECAR BEAUTY 7000 MED
Mobilność Tak Tak
Moc znamionowa 180W +/- 10% 180W +/- 10% 350W +/- 10% 350W +/- 10%
Gniazda wyjściowe 2 2 2 2
Częstotliwości 400 kHz
448 kHz
470 kHz
700 kHz
1000 kHz
400 kHz
448 kHz
470 kHz
700 kHz
1000 kHz
400 kHz
448 kHz
470 kHz
700 kHz
1000 kHz
1200 kHz
400 kHz
448 kHz
470 kHz
700 kHz
1000 kHz
1200 kHz
Programy medyczne 14 5 92 88
Programy kosmetologiczne 27 54
Programy
skanowania
częstotliwości
Tak Tak Tak Tak
Przezskórne
dostarczanie leku
Tak Tak Tak Tak
Programy impulsowe Tak Tak Tak Tak
Programy atermiczne Tak Tak Tak Tak
Programy powięziowe (IASTM) do ustawienia do ustawienia Tak Tak
Tryb oporowy Tak Tak Tak Tak
Tryb pojemnościowy Tak Tak Tak Tak
Rozmiary elektrod 30-50-70 mm 30-50-70 mm 30-50-70 mm 30-50-70 mm
Rękojeść dwubiegunowa opcja opcja Tak Tak
Rękojeść jednobiegunowa Tak Tak Tak Tak
Zestaw do zabiegów automatycznych opcja opcja Tak Tak
Zestaw do terapii powięziowej opcja opcja opcja opcja
Zasilanie sieciowe Tak Tak Tak Tak
Ekran kolorowy Tak Tak Tak Tak
Ekran dotykowy Tak Tak Tak Tak
Funkcja „ATLAS” Tak Tak
Funkcja „BOOST (125-250W) Tak Tak
Kontrola emisji energii Tak Tak Tak Tak
Pomiar impedancji tkanki Tak Tak
Szafka na kółkach opcja opcja
Wymiary 170x220x60 cm 170x220x60 cm 515x170x340 cm 515x170x340 cm

Modele Diacare 5000 oraz Tecar Beauty 6000 Med, to urządzenia w pełni przenośne. Pozwalają na wykonywanie zabiegów w domu pacjenta, ale jak na tak małe rozmiary są na tyle zaawansowane, że powinny sprawdzić się nawet małym gabinecie fizjoterapii, czy salonie urody. Doskonałe rozwiązanie dla początkujących fizjoterapeutów, którzy chcą przeprowadzać zabiegi diatermii TECAR, czy radiofrekwencji.

Modele Diacare 7000 oraz Tecar Beauty 7000 Med są już bardziej zaawansowane. Posiadają większy zakres częstotliwości oraz programów. Ich niewątpliwą zaletą jest obudowa pozwalająca na wykonywanie zabiegów terapii TECAR w sposób bardzo ergonomiczny. Dzięki odpowiednim otworom, wszystkie akcesoria niezbędne do wykonywania różnych rodzajów zabiegów są zawsze w zasięgu ręki.

Wszystkie aparaty TECAR firmy Globus posiadają gotowe protokoły zabiegowe do konkretnych schorzeń czy rodzajów zabiegu, co ułatwia wykonywanie sesji zabiegowej i daje większą pewność użycia właściwych parametrów. Niezależnie od tego, można skonfigurować własne protokoły zabiegowe („Free program”) a nawet zapisać je jako program pod własną nazwą („My programs”), oddzielnie dla różnych użytkowników urządzenia.

Charakterystyka urządzeń i akcesoriów TECAR firmy Globus

Tryb pojemnościowy

Tryb pojemnościowy

Pozwala na leczenie tkanek, które cechuje niska rezystywność prądowa. Tryb pojemnościowy oddziałuje na tkankę skóry, tkankę łączną, układ krążenia krwi oraz limfy. Aby uzyskać efekt leczenia pojemnościowego, stosuje się dwie elektrody, z których jedna jest małą aktywną elektrodą izolowaną, a druga jest nieizolowaną elektrodą odniesienia usytuowaną po przeciwnej stronie ciała. Przepływ prądu przez elektrodę pokrytą izolatorem jest związany z efektem pojemnościowym, co jest możliwe tylko w przypadku prądów o wysokiej częstotliwości (bardziej szczegółowo zostało to opisane w artykule: „Podstawy działania terapii TECAR„).

Dzięki temu, ruch ładunków elektrycznych (prąd przesunięcia jonów) jest generowany wewnątrz leczonej części ciała. Ruch ładunków odbywa się przede wszystkim w tkankach miękkich, tuż pod powierzchnią elektrody aktywnej, gdzie dochodzi do silnej intensyfikacji procesów leczniczych. Zadaniem elektrody odniesienia w formie dużej metalowej płytki jest przyciąganie ładunków biorących udział w działaniu leczniczym.

Diatermia TECAR - tryb pojemnościowy

Tryb oporowy (rezystancyjny)

Tryb oporowy (rezystywny)

Pozwala na leczenie tkanek o większej rezystywności prądowej, jak kości, tkanka chrzęstna, więzadła, ścięgna, rozcięgna, powięź, czy tkanka włóknista. W trybie oporowym obie elektrody są elektrodami przewodzącymi, czyli mała aktywna elektroda nie jest pokryta żadnym izolatorem. Proces leczniczy zachodzi w tym wypadku na dużo większej głębokości, dlatego zasadniczą kwestią jest właściwe usytuowanie obu elektrod, aby strumień prądowy objął właściwy rodzaj tkanek.

Diatermia TECAR - tryb oporowy

Wiele częstotliwości

Wiele częstotliwości

Wybór odpowiedniej częstotliwości prądu w diatermii TECAR pozwala operatorowi na pracę w odpowiednim czasie na właściwej głębokości. W zależności od modelu, mamy do wyboru częstotliwości 400, 448, 470, 700, 1000 i 1200 kHz. Częstotliwości 448 oraz 470 KHz są certyfikowane medycznie, co oznacza, że ich skuteczność lecznicza została potwierdzona badaniami klinicznymi.

Automatyczne skanowanie częstotliwości

Automatyczne skanowanie częstotliwości

Kompleksowy program wykorzystujący automatyczne aplikowanie różnych częstotliwości w trzech następujących po sobie fazach, co pozwala w ramach tego samego zabiegu na równomierny transport energii do różnych głębokości, najpierw do tkanek głębokich, następnie do tkanek środkowych i w końcu do tkanek powierzchniowych. Możliwość stosowania zabiegów falami radiowymi o wielu częstotliwościach jest istotną zaletą urządzeń firmy GLOBUS.

Elektroda MONOTRODE

Rękojeść dwubiegunowa

Rękojeść dwubiegunowa jest elektrodą podwójną i nie wymaga już dodatkowej elektrody odniesienia. Obie elektrody usytuowane są koncentrycznie w formie pierścieni i są elektrodami przewodzącymi. Wykorzystują wyłącznie tryb rezystywny (oporowy) i są dostępne w dwóch rozmiarach, o średnicy 3 cm oraz 5 cm. Można je dokupić opcjonalnie i jest stosowana głównie w zabiegach powierzchniowych, w tym na twarzy.

Elektroda dwubiegunowa

Tryb impulsowy

Zabiegi impulsowe

Programy wykorzystujące tryb impulsowy emitują prąd w sposób przerywany (modulowany) w formie impulsów o określonym cyklu pracy (90%, 70% lub 50%). Można dzięki temu zastosować wyższą amplitudę emisji prądu bez narażania tkanek na nadmierne przegrzanie.

Zabieg atermiczny

Zabiegi atermiczne

Pozwalają na biostymulację tkanek bez zwiększania temperatury wewnątrz tkanek dzięki zastosowaniu trybu impulsowego o niskim cyklu pracy.

Przezskórne dostarczanie leków

Przezskórne dostarczanie leku

Jest to specjalny program ułatwiający wchłanianie przez skórę środków aktywnych. Wykorzystuje emisję małych impulsów, co powoduje tymczasowy wzrost przepuszczalności błon w tkankach i umożliwia lepszą penetrację substancji przez skórę.

Zabieg automatyczny

Tryb automatyczny

Program „automatyczny” (Hands-Free) pozwala na emisję energii bez aktywnego udziału fizjoterapeuty, który mając wolne ręce może w tym samym czasie przeprowadzać inne czynności, np. terapię manualną. Takie zintegrowane działanie zwiększa w niektórych przypadkach skuteczność leczenia. Emisja energii zaprogramowana jest w taki sposób, aby nie powodować nadmiernego przegrzania elektrod przy skórze. Zabieg automatyczny musi być przeprowadzony przy użyciu specjalnego zestawu elektrod i opasek zakupionego opcjonalnie.

Tecar i terapia manualna Tecar i terapia manualna

Narzędzia do terapii powięziowej

Zabiegi do terapii powięziowej

Urządzenia stacjonarne (seria 7000) posiadają program do terapii powięziowej wykonywanej metodą IASTM. Aby wykonać zabieg tego rodzaju, należy dokupić specjalny zestaw narzędzi Globus Fascia Tools, który w wersji do zastosowań medycznych posiada 4 kształtki, a w wersji do zastosowań kosmetologicznych 2 kształtki. Modele mobilne (5000/6000) również pozwalają na wykonanie terapii powięziowej, ale należy samodzielnie ustawić program w trybie oporowym o małej mocy.

Ekran dotykowy

Kolorowy ekran

Kolorowy ekran dotykowy

Dotykowy system nawigacji po menu istotnie ułatwia przeprowadzanie zabiegów, ustawienie wymaganych parametrów, wyszukiwanie programów z możliwością wyznaczania odpowiedniej części ciała za pomocą graficznej mapy ciała.

Obsługa urządzenia Tecar DiaCare 5000 Obsługa urządzenia Tecar DiaCare 7000

Kolorowy i graficzny interfejs użytkownika zwiększa czytelność wyświetlanych informacji i poprawia ogólny komfort obsługi urządzenia. Ważną cechą jest uwidocznienie intensywności emisji za pomocą koloru.

Modele stacjonarne (7000) posiadają dodatkowo funkcję „ATLAS”, która ułatwia wybór i wykorzystanie odpowiedniego programu poprzez wyświetlenie graficznej mapy ciała wraz z instrukcjami.

Różne rozmiary elektrod

Urządzenia Globus TECAR obsługują trzy rozmiary elektrod jednobiegunowych o średnicy 30, 50 i 70 mm, które występują w formie wymiennych końcówek mocowanych do wspólnej rękojeści jednobiegunowej.

Elektrody aktywne pojemnościowe do diatermii TECAR:
Elektrody pojemnościowe

Elektrody aktywne oporowe do diatermii TECAR:
Elektrody oporowe

Zestaw aktywnej elektrody neutralnej

Elektroda neutralna aktywnaPozwala na wykonanie zabiegu za pomocą dwóch elektrod aktywnych trzymanych w obu rękach fizjoterapeuty. Zestaw składa się z rękojeści i umocowanej na stałe elektrody oporowej. Fizjoterapeuta ma dzięki temu możliwość wykonania zabiegu bardziej precyzyjnego, aby rozgrzać tkanki w trudniej dostępnych miejscach, gdy nie może osiągnąć tego za pomocą elektrody neutralnej w formie metalowej płytki .

Druga przeciwległa elektroda aktywna, może być zarówno oporowa jak i pojemnościowa.

Kontrola i bezpieczeństwo

Firma GLOBUS dołożyła szczególnych starań, aby działanie aparatów TECAR było bezpieczne dla pacjenta i zarazem efektywne. Urządzenia posiadają wbudowane systemy kontroli emisji energii i sygnalizacji dźwiękowych oraz ekranowych. Na ekranie uwidoczniona jest emisja energii w formie wykresu czasowego.

Emisja energii nie powinna przekraczać pewnego progu minimalnego oraz maksymalnego, co zależy m.in. od rozmiaru zastosowanej elektrody. Przy każdej sesji zabiegowej należy określić, jaki rozmiar elektrody został użyty, a jeśli z jakiś względów pojawiają zbyt częste sygnały alarmowe, to urządzenie oferuje w takich wypadkach możliwość skalibrowania odpowiednich progów impedancji.

Kalibracja.

Ponadto, urządzenie pokazuje wielkość wyemitowanej i zaabsorbowanej przez pacjenta mocy od początku trwania zabiegu. W przypadku modeli serii 5000/6000 jest to uwidocznione na ekranie w postaci liniowego wykresu emisji. Aktualny % poziom emisji jest uwidocznione za pomocą kolorów.

TECAR - kontrola emisji 

Natomiast modele serii 7000 posiadają wykres słupkowy (histogram), gdzie każdy słupek jest wyświetlany w określonym kolorze identyfikującym wielkość prądu chwilowego (mA), a wielkość wyemitowanej energii (łącznie ze wszystkich faz sesji zabiegowej) jest podawana w Joule’ach. Niżej wyświetlana jest aktualna wartość impedancji tkanek pacjenta (Ω) między elektrodami.

TECAR - kontrola emisji

Dodatkowo, urządzenie emituje moc w dwóch trybach, tj. w trybie standardowym (1-125W) lub w trybie „BOOST” (125-250W) wyzwalanym specjalnym przyciskiem ekranowym. Dla każdego trybu wyświetlany jest specjalnym trójkąt pokazując odpowiednim kolorem % poziom używanej mocy. Pomaga to operatorowi zachować bezpieczny poziom emisji i zwiększyć go w sposób bardziej kontrolowany.

Kremy do diatermii TECAR

Wykonywanie zabiegów diatermii metodą TECAR wymaga stosowania na wszystkich elektrodach specjalnego kremu, którego celem jest zapewnienie prawidłowej, a przede wszystkim bezpiecznej dystrybucji prądu. Krem pozwala ponadto na prawidłowe przesuwanie głowicy elektrody na skórze (masaż). Firma GLOBUS oferuje kremy do terapii TECAR sprzedawane w pojemnikach 1000 ml i 250 ml, a także specjalny dozownik mocowany do pojemnika 1000 ml. Oprócz standardowego kremu do TECAR, istnieje możliwość zakupu kremów specjalnych, tj. do drenażu limfatycznego, z kwasem hialuronowym, czy z dodatkiem arniki.

Kremy do TECAR