Współpraca wideootoskopu analogowego z komputerem

Wideootoskop analogowyWideootoskop analogowy jest rodzajem otoskopu, który jest zbudowany z kamery wziernikowej oraz ekranu obrazującego badany obszar przewodu słuchowego i błony bębenkowej. Pozwala zatem na autonomiczną pracę bez konieczności podłączenia do komputera czy zewnętrznego monitora. Często jednak zachodzi konieczność zachowania obrazu na komputerze, aby wykonać dokumentację zdjęciową badania, np. na potrzeby Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM).

W niniejszym artykule przedstawiono szczegółowy opis sposobu przystosowania wideootoskopu analogowego do pracy z komputerem na przykładzie popularnego wideootoskopu OTOSCREEN 2 firmy Spengler. Informacje zawarte w artykule mogą być przydatne oczywiście w przypadku wykorzystywania innych modeli wideotoskopów, czy innych medycznych „wideo-urządzeń” analogowych. Jedynym warunkiem umożliwiającym rejestrację obrazu na komputerze jest konieczność posiadania przez urządzenie wyjścia wideo.

Video grabber

Wideootoskop - port wideo RCAWideootoskop OTOSCREEN 2 posiada analogowy port wideo typu RCA, dzięki któremu możemy zobaczyć obraz na zewnętrznym monitorze zaopatrzonym również w port RCA. Niestety typowe komputery nie posiadają takiego portu, dlatego jeśli chcemy zobaczyć i zapisać obraz z wideootoskopu na komputerze, to musimy dokupić specjalny adapter, tzw. video grabber, który przetwarza analogowy sygnał wideo na sygnał cyfrowy i przekazuje go do komputera przez port USB.

Wideo grabberNa rynku można spotkać wiele tego rodzaju adapterów. Są one wykorzystywane np. do zgrywania na komputer starych filmów z magnetowidów VHS. Na potrzeby tego artykułu, został wybrany video grabber Cabletech URZ0192.

W odróżnieniu od większości spotykanych na rynku video grabberów, posiada on specjalny przycisk przechwytujący ułatwiający wykonanie zdjęcia obrazu podczas badania pacjenta. W takim przypadku, jedną ręką trzymamy wideootoskop, a drugą ręką obsługujemy przycisk przechwytujący (przycisk „zamrażający” obraz wideootoskopu nie jest wtedy na ogół wykorzystywany).

Instalacja oprogramowania

Wszelkie czynności związane z przechwytywaniem obrazów na komputerze wymagają odpowiedniego oprogramowania. Video grabber Cabletech posiada w zestawie płytę CD, z której należy najpierw zainstalować sterownik (driver) a następnie program ShowBiz DVD firmy ArcSoft. Podczas instalacji oprogramowania, za każdym razem system poprosi nas o podanie nazwy konta (można wpisać cokolwiek, np. nazwę swojej firmy) oraz kodu, który znajduje się na opakowaniu płyty CD.

Po wykonaniu instalacji, powinniśmy jeszcze skonfigurować ustawienia programu. W tym celu uruchamiamy program ShowBiz DVD i przechodzimy do zakładki „Fotografowanie”. Poszczególne pola ustawiamy tak, jak na poniższym rysunku.

Video grabber - konfiguracja

Po przejściu w „Ustawienia urządzenia” (5), wybieramy standard wideo: NTSC_M.

Przechwytywanie obrazu

Po zainstalowaniu oprogramowania możemy podłączyć video grabber do portu USB komputera. Dla wygodniejszej obsługi przycisku video grabbera, można wykorzystać jeszcze krótki przewód USB, który jest na wyposażeniu video grabbera. Następnie za pomocą czarnego kabla z żółtymi wtyczkami RCA, łączymy wideootoskop z żółtym gniazdkiem video grabbera.

Po uruchomieniu programu ShowBiz DVD, przechodzimy do zakładki „Fotografowanie”. Obraz z kamery wideootoskopu będzie widoczny w podzakładce „Na żywo”. Aby wykonać zdjęcie z kamery, wystarczy nacisnąć przycisk przechwytujący video grabbera lub kliknąć w programie symbol aparatu (ewentualnie przycisk F2 klawiatury komputera).

Możemy też wyświetlić obraz z wideootoskopu na pełnym ekranie komputera. W tym celu klikamy na symbol pokazany na poniższym rysunku lub naciskamy przycisk F11.

Wideootoskop analogowy - obraz

Organizacja zdjęć pacjenta

Wszystkie wykonywane zdjęcia są przechowywane w jednym katalogu, który można zmienić w opcjach programu lub za każdym razem podczas wykonywania zdjęć z poziomu zakładki „Na żywo”. Program ShowBiz DVD nie posiada żadnych specjalnych funkcji wspomagających zarządzanie plikami zdjęć i danymi pacjenta, dlatego musimy to wszystko zorganizować we własnym zakresie.

Jeśli nie posiadamy dedykowanego programu do ewidencji pacjentów pozwalającego na przechowywanie dokumentacji zdjęciowej, to najprostszym sposobem poradzenia sobie z taką ewidencją jest wykorzystanie systemu plików naszego komputera. W tym celu zakładamy na komputerze folder o nazwie np. „Pacjenci” i w nim zakładamy kolejne podfoldery dla poszczególnych pacjentów, gdzie będą trzymane wykonane zdjęcia.

Należy jednak pamiętać, aby po każdym badaniu pacjenta, przenieść wszystkie pliki zdjęciowe z folderu domyślnego do folderu pacjenta, żeby nie doszło do pomieszania zdjęć różnych pacjentów. W tym celu, najlepiej jest utworzyć na pulpicie skrót do folderu domyślnego, aby  można było szybko do niego wejść i sprawdzić jego zawartość.

 

image_print

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *