Maty do magnetoterapii GLOBUS

Maty do magnetoterapiiPopularnym sposobem wykonywania zabiegów magnetoterapii jest zastosowanie specjalnych mat, które aplikują pole magnetyczne na większych obszarach ciała. Matę można rozłożyć na podłodze lub na łóżku i podłączyć do odpowiedniego urządzenia do magnetoterapii.

Maty emitujące impulsowe pole magnetyczne są zalecane w leczeniu przede wszystkim osteoporozy oraz przy niektórych rodzajach niewydolności układu krążenia. Również w innych schorzeniach obejmujących większą powierzchnię ciała (np. rozległe stany reumatoidalne, zwyrodnienia stawów, bóle pleców).

Włoska firma GLOBUS, będąca czołowym producentem sprzętu do magnetoterapii, wprowadziła na rynek wysokiej jakości maty z serii „Total Body” zbudowaną w oparciu o piankę typu „Memory Foam”, dzięki czemu zapewnia wyjątkowy komfort podczas leżenia. Może być stosowana w gabinetach fizjoterapii, a z uwagi na stosunkowo przystępną cenę, również w warunkach domowych.

Pianka typu „Memory”, to inaczej plastyczna pianka „z pamięcią” kształtu, która dzięki specjalnym właściwościom idealnie dostosowuje się do kształtu ciała. Pianka Total Body „Memory” firmy GLOBUS składa się z dwóch takich warstw, które mają różny stopień twardości, co jeszcze bardziej poprawia właściwości plastyczne. Trzecia warstwa, dużo twardsza (czarna), posiada wbudowane elektromagnesy.

Mata do magnetoterapii Memory Foam

Przy stosowaniu w domu, maty Total Body mogą być używane nawet podczas snu, po rozłożeniu na materacu łóżka, pod prześcieradłem. Pozwalają na długotrwałą aplikacje pola magnetycznego, praktycznie bez ograniczeń.

Mata Total Body składa z czterech modułów składowych o wymiarach 70 x 44 cm, które mogą być od siebie odczepiane.

Każdy aktywny moduł posiada w środku 4 elektromagnesy i jest zabezpieczony przez za pomocą dwóch odpinanych pokrowców:

  • Pokrowiec zewnętrzny – z tkaniny hipoalergicznej, którą można prać. Na spodzie posiada antypoślizgową warstwą.
  • Pokrowiec wewnętrzny – z wodoodpornej i antybakteryjnej tkaniny, którą również można prać.

W ofercie GLOBUS znajdują się trzy modele mat Total Body, wymienione w poniższej tabeli i opisane dalej.

Model 200 400 400 XP
Liczba kanałów 2 2 4
Moduły aktywne 2 4 4
Moduły pasywne 2
Liczba elektromagnesów 8 16 16
Pianka „Memory” Tak Tak Tak

Mata magnetyczna GLOBUS Total Body 200

Składa się z dwóch mat aktywnych i dwóch mat neutralnych (bez żadnych elektromagnesów). Wszystkie 4 moduły można dowolnie połączyć w taki sposób, aby maty aktywne obejmowały tylko określone obszary ciała, co  wielu przypadkach jest w zupełności wystarczające.

Mata do magnetoterapii Total Body 200

Każda mata aktywna jest podłączona do jednego kanału aparatu Magnum.

Więcej szczegółów:

Mata magnetyczna GLOBUS Total Body 400

Wszystkie elementy maty są aktywne, przy czym są one połączone w pary zasilane z jednego kanału.

Mata magnetyczna Total Body 400

Podobnie jak mata Total Body 200, mata Total Body 400 również należy podłączyć do dwóch kanałów urządzenia Magnum, ale pole magnetyczne emitowane jest równomiernie na długości całej maty. Na aparacie należy ustawić wtedy odpowiednio większą moc emisji, gdyż moc pola magnetycznego z jednego kanału jest rozłożona na dwa moduły. W wielu przypadkach nie stanowi to jednak większego problemu, gdyż nie zawsze jest wymagana wysoka wartość indukcji magnetycznej i zapas mocy na urządzeniu jest wystarczający, szczególnie wtedy, gdy mata jest stosowana przy długotrwałych zabiegach, np. w w czasie snu.

Poniżej przedstawiono sposób połączenia dwóch mat aktywnych w parę.

Połączenie mat magnetycznych

Więcej szczegółów:

Mata magnetyczna GLOBUS Total Body 400 XP

Wszystkie cztery elementy maty są aktywne i każdy moduł musi być podłączony do jednego kanału.

Mata magnetyczna 4-kanałowa

Mata Total Body 400 XP zapewnia najwyższą moc magnetostymulacji na całej powierzchni ciała, ale wymaga podłączenia do 4-kanałowego urządzenia Globus Magnum 3500 Pro.

Więcej szczegółów:

Inne konfiguracje i mata MAT 100

Poszczególne moduły maty Total Body można od siebie odłączyć i aplikować na mniejszych powierzchniach ciała, na przykład na krześle, lub na dwóch pacjentach.

W szczególnym przypadku, matę Total Body można podzielić na dwie krótsze maty po 2 moduły i ułożyć naprzeciwlegle po obu stronach ciała, co zapewni większą koncentrację pola magnetycznego. Oczywiście należy wówczas pamiętać, aby maty były skierowane tą samą stroną w jednym kierunku, żeby pola magnetyczne się sumowały a nie znosiły nawzajem.

Pojedynczy moduł aktywny jest oferowany również jako odrębny produkt o nazwie Globus MAT 100. Mata MAT 100 jest dedykowana do zabiegów na mniejszych powierzchniach.

Mata do magnetoterapii MAT 100

Przeczytaj również: