Ciśnieniomierze rtęciowe

Ciśnieniomierz rtęciowyWykorzystują rtęć, jako element równoważący ciśnienie w mankiecie na ramieniu osoby badanej. Odczytując wysokość słupa rtęci na skali można z dużą dokładnością dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego.

Aparaty rtęciowe jako pierwsze pojawiły się w diagnostyce nadciśnienia tętniczego u schyłku XIX wieku. Niewątpliwie poza swoimi wadami, posiadają podstawową zaletę, jaką jest wiarygodność wyniku i dużą niezawodność.
Podają prawidłową wartość ciśnienia bez względu na wysokość nad poziomem morza miejsca badania. Dobrze się sprawują w przypadku badania niskiego ciśnienia tętniczego krwi. Można dokonywać deflacji mankietu z dowolną prędkością.

Ciśnieniomierze rtęciowe ciągle się cieszą dużym zaufaniem u lekarzy, a jedyną alternatywą dla nich stanowią elektroniczne aparaty klasy Hi-End, jak ciśnieniomierz lekarski Greenlight 300 firmy Accoson.

Zalety:
Stanowią niewątpliwie „złoty standard” w mierzeniu ciśnienia. Są dokładne i nie wymagają kalibracji. Walidowane wg ESH International Protocol by Graves (Mayo Clinic and Mayo Foundation). Łatwe w obsłudze dla doświadczonej osoby.

Wady:
Duże gabaryty i masa, zawierają toksyczną rtęć, która paruje nawet w prawidłowo używanym sprzęcie. Wymagają statycznego, płaskiego podłoża. Nieodporne na urazy mechaniczne. Bardzo niepraktyczne w przypadku samobadania ciśnienia. Pomimo swoich wad ciśnieniomierze rtęciowe są nadal produkowane i nie odeszły do lamusa.

Niestety w krajach Unii Europejskiej, z uwagi na szkodliwość rtęci, handel ciśnieniomierzami rtęciowymi jest już zabroniony. Jeśli jednak ktoś dysponuje jeszcze starym ciśnieniomierzem rtęciowym, to nadal może go spokojnie używać.

Zobacz również:

image_print

2 komentarze do „Ciśnieniomierze rtęciowe

  1. Mam stare nieużywane aparaty rtęciowe,chcę je zutylizować,gdzieś oddać.Kto się tym zajmuje?

    1. Najlepiej proszę się skontaktować z najbliższym Punktem Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Powinni pomóc. Są też specjalistyczne firmy zajmujące się utylizacją sprzętu medycznego, w tym ciśnieniomierzy rtęciowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *