Prawidłowe przeprowadzenie zabiegu z wykorzystaniem metody TECAR wymaga od fizjoterapeuty nie tylko wiedzy technicznej na temat tej metody i rozumienia technicznych parametrów zabiegu, ale również umiejętności stosowania manualnych technik pracy z pacjentem. Jest to istotny czynnik mający wpływ na skuteczność terapii a także na bezpieczeństwo pacjenta. Niniejszy artykuł zawiera obszerny materiał wideo prezentujący różne rodzaje zabiegów TECAR wykonywanych z zastosowaniem profesjonalnych urządzeń TECAR firmy GLOBUS, zarówno zabiegi medyczne, jak i kosmetologiczne (radiofrekwencja).
Zabiegi medyczne
Prezentacja ogólna z polskimi napisami
Przykurcze mięśniowe – regeneracja przemęczonych mięśni
Bóle stawów
Urazy mięśni
Zwichnięcie stawu skokowego
Patologie ścięgna Achillesa
Zapalenie ścięgien rzepki
Patologie ścięgien stożka rotatorów
Zapalenie nadkłykcia kości ramiennej
Artropatia stawu biodrowego
Zaburzenie rytmu ramienno-łopatkowego
Zapalenie stawu kolanowego
Zespół mięśnia gruszkowatego
Rwa kulszowa
Bóle dolnego odcinka kręgosłupa (lumbago)
Bóle kręgosłupa szyjnego
Zespół cieśni nadgarstka
Zabiegi kosmetologiczne
Ujędrnianie pośladków
Redukcja tłuszczu na brzuchu i biodrach
Anti-age twarzy, zmarszczki pod oczami, kontur twarzy
Usuwanie cellulitu
Dobór elektrod/rękojeści
Aby wykonać zabieg metodą TECAR potrzebne są dwie elektrody, które po przyłożeniu do skóry człowieka w pewnej odległości od siebie, zamkną obwód elektryczny. Jedna elektroda, tzw. elektroda czynna, pełni funkcję aktywnej (mobilnej) elektrody zabiegowej i jest z reguły trzymana w ręce fizjoterapeuty. Druga elektroda, elektroda bierna, jest elektrodą odniesienia i zwykle ma kształt dużej metalowej płytki stale stykającej się podczas zabiegu ze skórą pacjenta w jednym miejscu.
Elektroda czynna (aktywna) jest montowana do rękojeści zwanej rękojeścią jednobiegunową (monopolarną), ponieważ pełni rolę jednego bieguna przepływu prądu. Drugim biegunem jest elektroda bierna (płytka). Do rękojeści jednobiegunowej można montować różne rozmiary elektrod, które mogą być typu oporowego (tryb oporowy/rezystywny) lub pojemnościowego (tryb pojemnościowy). Należy pamiętać, aby na urządzeniu ustawić rozmiar oraz typ właśnie stosowanej elektrody, co pozwoli zoptymalizować intensywność zabiegu.
W niektórych zabiegach można stosować rękojeść dwubiegunową, zwaną też inaczej rękojeścią bipolarną lub multipolarną. Taka rękojeść posiada na końcu dwie elektrody ułożone koncentrycznie zapewniając przepływ prądu tuż pod powierzchnią elektrody. Stosowanie elektrody biernej (płytki) nie jest już wtedy konieczne. Rękojeść dwubiegunowa wykorzystuje wyłącznie tryb oporowy i jest stosowana w zabiegach powierzchniowych skóry. Na rynku można spotkać również rękojeści dwubiegunowe zakończone metalowymi kulkami, używane głównie w zabiegach kosmetologicznych (radiofrekwencyjnych).
Szczególnym rodzajem elektrod oporowych są metalowe narzędzia do terapii powięziowej (IASTM), które łączą diatermię TECAR z masażem manualnym. Narzędzia takie występują w formie różnych kształtek i posiadają specjalny otwór do podłączenia przewodu prądowego. Można jest stosować również w zabiegach kosmetologicznych.
Inną formą wykonywania zabiegu TECAR jest tzw. tryb automatyczny, gdzie do ciała pacjenta montuje się specjalne elektrody samoprzylepne, fizjoterapeuta może w tym czasie wykonywać inne czynności manualne i/lub aktywny trening z pacjentem, co zwiększa skuteczność zabiegu i skraca zarazem całościowy czas jego trwania. W zależności od miejsca nalepienia elektrod, używa się elektrod o odpowiedniej geometrii, co również wymaga ustawienia odpowiedniej opcji na urządzeniu.
Sposób wykonania zabiegu
Powierzchnie elektrod (czynnej i biernej) należy posmarować specjalnym kremem przewodzącym prąd i odpornym na wzrost temperatury. Taki krem dedykowany do terapii TECAR zapewnienia jednorodne przewodnictwo elektryczne na całej powierzchni elektrody i przez cały okres zabiegu. Ułatwia również wykonywanie zabiegu.
Fizjoterapeuta przykłada następnie elektrodę aktywną do skóry i przesuwa ją na skórze ruchem kołowym lub liniowym, od czasu do czasu zbierając ze skóry nadmiar zgromadzonego kremu. Dzięki temu, prąd wnika do organizmu w różnych punktach na skórze, co z jednej strony zmniejsza efekty cieplne tuż przy skórze a z drugiej strony, prąd dociera do elektrody odniesienia opływając po drodze leczony obszar z różnych stron.
Ważną kwestią jest, aby poruszać rękojeścią wolno i równomiernie, bez zatrzymywania elektrody w miejscu. Elektroda powinna wchodzić w kontakt ze skórą pacjenta na całej powierzchni i zawsze powinna być pokryta kremem. W przeciwnym wypadku, może dojść do nadmiernej koncentracji ciepła, co grozi ryzykiem wystąpienia oparzeń lub tymczasowego zaburzenia terapii.
W przypadku zabiegu automatycznego, na urządzeniu należy wybrać tryb automatyczny, co zapewni odpowiednio bezpieczne parametry zabiegu, przede wszystkim mniejszą moc emisji.
UWAGA:Fizjoterapeuci a także kosmetolodzy zainteresowani stosowaniem terapii TECAR mogą skorzystać z programu treningowego Globus Academy, który oferuje bogatą bazę filmów instruktażowych a także inne materiały szkoleniowe oraz naukowe.
Wiele filmów instruktażowych można znaleźć również na kanale Globus YouTube.