Samokontrola piersi – nowa metoda

samokontrola piersi - nowa metodaEpidemiologia raka gruczołu piersiowego nie pozostawia złudzeń. Ze względu na coraz dłuższe życie, będące wynikiem zdobyczy medycyny i poziomu socjalnego, około 12% kobiet będzie dotkniętych tą chorobą. W Polsce corocznie umiera ponad 5 tysięcy kobiet na raka piersi.

Czy te statystyki można zmienić?
Co do samej zachorowalności zapewne jeszcze długo nie, lecz śmiertelność można znacząco obniżyć poprzez dwa rodzaje działań:

  1. Leczenie
  2. Wczesna diagnostyka zachorowania

Tak, jak pierwszy element, zależny od rozwoju nauk biologicznych i potężnych nakładów na badania i terapię, niezależny jest od pacjenta, tak drugi – jest jak najbardziej uwarunkowany zachowaniem potencjalnej chorej. W niniejszym artykule skupiamy się wyłącznie na kobietach, gdyż zachorowalność na raka piersi dotyczy w 98% kobiet, choć przebieg samej choroby często bywa u mężczyzn bardziej dramatyczny.

W jaki prosty sposób można zwiększyć wykrywalność nowotworów piersi?

Po pierwsze kobieta musi mieć świadomość, że jest to choroba, z którą można walczyć. I efekty tej walki zależą w pierwszym rzędzie od etapu rozwoju nowotworu w chwili podjęcia terapii. Najgorszym i przynoszącym najbardziej opłakane skutki jest podejście w stylu: „nie ruszam, to nie będzie problemów”. Kobiety zgłaszające się z guzem wielkości 2 cm są niezwykle częstymi pacjentkami lekarzy pierwszego kontaktu i ginekologów. Świadomość, że można i trzeba się badać jest podstawowym elementem sukcesu w walce z chorobą.

Po drugie, kobieta musi nauczyć się sama rozpoznawać niepokojące sygnały, jakie płyną z jej ciała. Wszelkie zmiany wielkości i kształtu piersi, wyczuwanie nawet niewielkich zmian, szczególnie obecnych w każdym momencie cyklu miesięcznego powinny być sygnałem ostrzegawczym. Podobnie wyciek z brodawki lub zmiana wyglądu skóry na ograniczonym obszarze. Kobieta powinna nauczyć się badać palpacyjnie (dotykowo) własne piersi. Nie jest to trudne i technika badania jest powszechnie dostępna w gabinetach ginekologicznych lub w sieci internetowej.

Najbardziej nowoczesnym, tanim i skutecznym sposobem jest włączenie do podstawowego samobadania Skaner piersi do kontroli gruczołu piersiowegoskanera piersi Breast Scan firmy Bremed. To unikatowe urządzenie pozwala na prześwietlenie w warunkach domowych gruczołu piersiowego specjalnym rodzajem czerwonego światła, emitowanego przez skupione w eliptycznej soczewce diody LED. Światło to interferuje z hemoglobiną erytrocytów, dzięki czemu widoczna jest siatka naczyń krwionośnych gruczołu. Systematyczny przegląd piersi tydzień po każdej miesiączce (lub raz w miesiącu u kobiet po menopauzie) pozwala nauczyć się struktury własnych piersi i dostrzec niepokojące zaciemnienia, cienie lub plamy w obrazie skanowanej piersi. Jest to sygnał ostrzegawczy, który powinien kobietę niezwłocznie skierować do lekarza po poradę. On zaś po badaniu palpacyjnym podejmie decyzję o diagnostyce mammograficznej i/lub USG, która potwierdzi lub wykluczy istnienie zmiany. Skanowanie piersi może pomóc zobaczyć zmiany kilkumilimetrowe,  co w przypadku nowotworów piersi, nawet złośliwych, daje prawie 100% wyleczenie.

Dzięki wykorzystaniu nowej, optycznej metody kontroli piersi, Breast Scan jest więc rewolucją w walce z nowotworami piersi, gdyż pozwala na rozbudowanie świadomości pacjentki na temat budowy i powstania potencjalnych anomalii w strukturze gruczołu piersiowego. Jest to swoisty asystent lekarza, dający mu szansę na podjęcie szybkiej i pełnej diagnozy w stosownym czasie.

Mammografia - wykrywanie raka piersiDiagnostyka mammograficzna czy USG nadal niezbędna

Czy Breast Scan pozwala na wyeliminowanie strachu przed chorobą i stosowania nowoczesnej diagnostyki? Z pewnością nie. Diagnostyka mammograficzna i/lub USG są i pozostaną najważniejszymi elementami diagnostyki nowotworów piersi. Tak jak następcze badanie histopatologiczne będzie zawsze podstawą do rozpoznania samej choroby i rodzaju zmian. Skaner jest jednak narzędziem do podjęcia decyzji o szybkim spotkaniu się z lekarzem i dalszej diagnostyce.

Mammografia wykonywana w celu kontroli gruczołu piersiowego co 24 miesiące będzie nadal podstawowym narzędziem w walce z rakiem piersi. Jednak nie można dowolnie często wykonywać badań z użyciem promieniowania przenikliwego. Obecność niezwykle małej grupy komórek nowotworowych w chwili wykonywania mammografii może nie przynieść poprawnej diagnozy, zaś następne 24 miesiące mogą mieć decydujące znaczenie w rokowaniu. Dlatego użycie skanera Breast Scan pozwala na comiesięczną, dodatkową porcję informacji o tym, jak wygląda struktura gruczołu i pomaga podjąć decyzję o konieczności zasięgnięcia porady lekarskiej.

Podsumowanie

Breast Scan jest pierwszym podręcznym, zasilanym bateryjnie urządzeniem służącym do regularnego samobadania piersi w warunkach domowych. Zwiększa szanse na prawidłową reakcję pacjentki na zmiany struktury gruczołu piersiowego. Łatwość stosowania, bezpieczeństwo, brak działań niepożądanych i możliwość łączenia z metodami diagnostycznymi ukazuje nam nowoczesne oblicze technologii medycznych. Breast Scan jest urządzeniem medycznym klasy I, produkowanym w oparciu o najnowsze osiągnięcia technologiczne z zachowaniem wszystkich wymaganych w EU norm. Jest pierwszym w historii tak prostym i skutecznym urządzeniem, będącym w zasięgu cenowym każdej kobiety.

image_print

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *