Stetoskopy Spengler – Porównanie i Recenzja

Stetoskopy Spengler - RezenzjaFrancuska firma Spengler wprowadziła na rynek nową linię nowoczesnych stetoskopów będących rozwinięciem starszych modeli Magister oraz Cardio Prestige. Nowe wersje oznaczone jako wersja II są jednak zdecydowanie odmienne od swoich poprzedników, które przypominały tańsze i mniej zaawansowane stetoskopy Spirit. Najnowsza edycja nawiązuje jakością do flagowych i popularnych Littmannów, a wzornictwem i precyzją wykonania może nawet je przewyższa.

Firma Spengler poświęciła kilka lat, aby opracować słuchawki lekarskie spełniające najwyższe wymagania. Współpraca z prestiżowym i największym w Europie laboratorium badawczym LMA wykazała, że kluczowym czynnikiem mającym wpływ na jakość osłuchową stetoskopu jest głowica, a konkretnie jej waga i gęstość masy. Efektem tych prac są stetoskopy internistyczne Magister II, kardiologiczne Cardio Prestige II oraz anestezjologiczne Pulse II.

Stetoskop Magister II Słuchawki Lekarskie Magister

Stetoskop dla lekarzy rodzinnych i internistów:

Bardzo dobre parametry akustyczne przy dużym komforcie użytkowania i wszechstronnych zastosowaniach. Niespotykana wydajność w całym zakresie częstotliwości.

Głowica wykonana ze stali nierdzewnej o podwyższonej masie, a lira z lekkiego aluminium i stalową sprężyną.

Stetoskop Cardio Prestige II Słuchawki lekarskie CardioPrestige

Stetoskop dla wymagających specjalistów i kardiologów:

Zdecydowanie wyjątkowe narzędzie do precyzyjnej diagnostyki medycznej i najlepszy stetoskop firmy Spengler. Przewody zostały wykonane z czarnego elastycznego silikonu, dzięki czemu słuchawki lekarskie można bardzo łatwo złożyć i schować do mniejszego futerału lub torby. Przewody są zarazem nieco skrócone i grubsze, aby za pomocą dwóch równoległych torów akustycznych zapewnić najwyższy poziom transmisji dźwięków przy maksymalnej izolacji zakłóceń zewnętrznych.

Wykonany w całości ze stali nierdzewnej i z większą masą głowicy.

Stetoskop Pulse II Słuchawki lekarskie Pulse

Lekki stetoskop anestezjologiczny:

Wykonany w całości z aluminium i zaprojektowany, aby zapewnić wysoką czułość akustyczną dla niskich częstotliwości, co osiągnięto poprzez dodanie większej ilości materiału w samym rdzeniu głowicy.

Idealny dla pielęgniarek oraz do osłuchowego pomiaru ciśnienia krwi, a także dla lekarzy szukających bardzo lekkiego lub łatwo przenośnego tańszego stetoskopu.

Krawędzie głowicy posiadają grubszy pierścień, co zwiększa odporność głowicy na uderzenia zewnętrzne lub upadek.

Wszystkie trzy powyższe rodzaje stetoskopów występują w dwóch wersjach głowic:

  • Dual – tradycyjna głowica dwustronna z membraną i lejkiem, przy czym na lejek można założyć dodatkową mniejszą membranę pediatryczną.
  • Single – głowica jednostronna tylko z membraną – nie wymaga kłopotliwego czasami odwracania strony głowicy podczas badania.

Membrana „pływająca”

Pływająca membranaMembrana „pływajaca”, czyli wieloczęstotliwościowa (lub dwutonowa) występuje tylko w modelach Magister II oraz Cardio Prestige II. Pozwala na selektywne osłuchiwanie różnych zakresów częstotliwości w zależności od siły nacisku na głowice. Lekki nacisk pozwala na osłuchiwanie niskich częstotliwości, jak w trybie lejka, a mocny nacisk – na osłuchiwanie wysokich częstotliwości.

Modele z głowicą „Dual” posiadają w zestawie dodatkową membranę pediatryczną, którą można założyć na lejek. Model Magister II Dual wydaje się pod względem wyglądu i funkcjonalności niemal identyczny, jak stetoskop Littmann Classic III, gdzie również istnieje możliwość założenia mniejszej membrany na lejek. Rożnica pomiędzy Spenglerem a Littmannem polega jednak na tym, że w modelu Littmann Classic III membrana jest na sztywno zintegrowana z ciepłym pierścieniem, co po zdjęciu membrany wymaga założenia dodatkowego pierścienia na lejek, natomiast w modelu Magister II Dual, podobnie jak w modelu Cardio Prestige II, jest to ten sam pierścień, ponieważ bez problemu można go oddzielić od mniejszej membrany i zamontować na lejku.

Jakość wykonania

Trzeba przyznać, że nowe stetoskopy Spengler zachwycają jakością wykonania. Przekłada się to nie tylko na wysokie parametry osłuchowe, ale też na wyjątkowy wygląd i komfort użytkowania. Przyjemnie trzyma się je w ręce. Wszystkie krawędzie są równo sfazowane i atrakcyjnie wyprofilowane.

Podczas badania ciśnienia, głowica z łatwością wsuwa się pod mankiet.

Magister II - dopasowanie mankietu

Cardio Prestige II - dopasowanie mankietu

Stetoskop Pulse II - adaptacja do mankietu

W przypadku modeli z głowicą obrotową „Dual„, warto zwrócić uwagę na wyraźne oznaczenie aktywnej strony głowicy za pomocą dużej czerwonej kropki.

Słuchawki lekarskie - głowica

Wersje kolorystyczne

Wszystkie słuchawki lekarskie nowej linii (II) Spengler pojawiły się na rynku wyłącznie z przewodami w kolorze czarnym, jednak obecnie dostępne są już modele w kilku innych kolorach. Niewielka liczba kolorów wynika prawdopodobnie z zastosowanego materiału, z którego zostały wykonane dreny, czyli specjalny silikon.

Model Magister II występuje również z głowicą w dwóch wersjach kolorystycznych, tj. w kolorze srebrnym oraz w kolorze czarnym.

Magister - kolory

Nieco więcej wersji kolorów występuje dla modelu Pulse II.

Pulse II - kolory


image_print

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *